Monday 12 March 2012

Poodel w kuchni...


Tarta Poodlowa - wersja maksymalnie uproszczona

Zawsze gdy urządzam jakieś przyjęcie, staram się wymyślić jakieś ciekawe menu. I niestety zawsze odnoszę porażkę, ponieważ moi znajomi na wieść o zaproszeniu zadają jedno nieśmiertelne pytanie - czy będzie tarta? Gdy próbuję się migać, argumentując, że pora na inne przepisy, słyszę, że w zasadzie nie są zainteresowani innymi propozycjami Może nie być nic innego, ale tarta MUSI być... Inna sprawa, że to naprawdę proste i szybkie danie. Podaję ją z mieszanką sałat oraz sosem czosnkowym lub tzatzikami.



A co nam dziś będzie potrzebne: 


2-3 pory
1 cukinia (albo i nie)
25 dkg sera pleśniowego
50 dkg mięsa mielonego (ja kupuję wołowe ze względu na mniejszą ilość tłuszczu)
paczka ciasta francuskiego (oczywiście kruchy spód można zrobić samemu, rzekłabym, że nawet jest to wskazane :))
pieprz

* ewentualnie jogurt naturalny lub kwaśna śmietana


A co robimy? 

Formę do tarty wykładamy ciastem, wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180st, podpiekamy 15 minut. Jeśli używamy ciasta francuskiego musimy je obciążyć aby nie urosło - ja użyłam kolorowych szklanych kulek, ponieważ byłam na występach gościnnych i nie miałam mojego tradycyjnego narzędzia do obciążania - soczewicy. W sklepach dostępne są specjalne gliniane kulki, ale paczka grochu czy fasoli wypada zdecydowanie taniej i też jest wielorazowego użytku :). Jeśli zrobiłyśmy kruchy spód same należy pamiętać o nakłuciu go widelcem. W międzyczasie kroimy pory i cukinię, oraz wrzucamy mięso mielone na suchą, zimną patelnię (podobno wtedy się nie zbryla). Nie ma potrzeby smażenia go na tłuszczu, gdyż samo zawiera go wystarczającą ilość. Dziabiemy je jednak często łopatką, bo z tym zbrylaniem to chyba nie do końca prawda i trzeba mu trochę pomóc. Na drugą, większą patelnię (też bez tłuszczu) wrzucamy warzywa, zalewamy wodą i dusimy 5-10 minut pod przykryciem aż zmiękną. Do warzyw wrzucamy usmażone mięso oraz pokruszony ser, doprawiamy całość pieprzem. Jeśli potrawa wyda wam się za słona (czasem ser pleśniowy jest bardzo słony), można dodać trochę jogurtu naturalnego lub kwaśnej śmietany. Wykładamy masę na podpieczony spód i zapiekamy kolejne 20-30 minut (w zależności od piekarnika) w temp. 180 st.

Ja stosuję różne sery - nie tylko pleśniowy. Jeśli mam akurat w lodówce fetę bądź ser typu bałkańskiego z Lidla czy mozarellę, to też dorzucam. Podobnie sprawa ma się z warzywami - to mogą być również brokuły, z kolei mięso mielone można zastąpić cienko pokrojonymi kawałkami piersi z kurczaka.







Poodel

6 comments:

  1. Świetny,prosty przepis:) Pozdrawiam i zapraszam do siebie

    ReplyDelete
  2. Przepadam za słonymi tartami ! Mam w zanadrzu pewną, wyszukaną gdzieś wśród przepisów w moim segregatorze z przepisami, także tez sie niedługo za nią wezmę :)

    ReplyDelete
  3. musi być przepyszna, i do tego te zdjęcia z przygotowań!
    pozdrawiam cieplutko i zapraszam do siebie,
    www.gastronomygo.blogspot.com
    Szana-Banana ;)

    ReplyDelete
  4. i takie przepisy są najlepsze! nie wymagają wiele wysiłku, do tego super wyglądają i pewnie jeszcze lepiej smakują;) pozdrawiam i zapraszam do mnie;)

    ReplyDelete
  5. Fajne połączenie smaków, chętnie zrobię taką tartę:)

    ReplyDelete
  6. Imponujące danie!
    http://www.fashionable.com.pl/

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

You might also like: